Pravidla bezpečné jízdy stopem

Stopování může být vzrušující a dobrodružný způsob cestování, ale nese s sebou i určitá rizika. Stejně jako při jakékoli jiné formě cestování je důležité podniknout kroky k zajištění své bezpečnosti při stopování. Zde je několik tipů pro bezpečné cestování autostopem:

Pečlivě si vyberte místo

Vyhledejte místo, které je dobře osvětlené, viditelné ze silnice a má širokou krajnici, kde mohou řidiči bezpečně zastavit. Vyhněte se stopování v místech s hustým provozem nebo v místech, kde není místo pro bezpečné zastavení auta.

Vhodně se oblečte

Noste pohodlné oblečení a obuv, které jsou vhodné pro počasí a terén, kterým budete cestovat. Vyhněte se příliš odhalujícímu nebo křiklavému oblečení, protože by mohlo přitahovat nežádoucí pozornost. O nepříjemném obtěžování vědí mnohé ženy své - právě kvůli nevhodnému outfitu mají se stopováním velmi špatné zkušenosti.

Mějte u sebe mobilní telefon a mapu

Ujistěte se, že je telefon plně nabitý a že máte mapu nebo GPS, které vám pomohou s navigací. Pokud je to možné, informujte někoho o své trase a předpokládaném čase příjezdu.

Důvěřujte svým instinktům

Pokud se u řidiče cítíte nepříjemně nebo se vám nezdá, důvěřujte svým instinktům a jízdu odmítněte. Je lepší být v bezpečí než litovat.

Necestujte sami

Kdykoli je to možné, stopujte s kamarádem nebo skupinou lidí. Nejenže je to bezpečnější, ale také je to příjemnější cestovatelský zážitek.

Ujasněte si cíl své cesty

Ujistěte se, že řidič přesně ví, kam chcete jet, a že jste se před nástupem do auta dohodli na konkrétním místě předání.

Buďte ve střehu

Buďte neustále ve střehu a vnímejte své okolí. V autě neusínejte a nenechte se rozptylovat telefonem nebo jinými zařízeními.

Mějte u sebe píšťalku nebo jiné osobní bezpečnostní zařízení

V případě nouze můžete potřebovat upoutat pozornost nebo dát signál o pomoc.

Nejezděte stopem v noci

Stopování v noci je rizikovější než ve dne, protože je horší viditelnost a v okolí je méně lidí.

Buďte ohleduplní a zdvořilí

Nezapomeňte, že řidič vám prokazuje laskavost, když vás sveze, a proto buďte zdvořilí, přátelští a uctiví.

Co dodat závěrem? Stopování může být zábavný a vzrušující způsob cestování, ale je důležité přijmout opatření k zajištění vaší bezpečnosti. Dodržováním těchto rad a používáním zdravého rozumu si můžete užít dobrodružství stopování a zároveň minimalizovat rizika.

Publikováno: 07. 04. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná