Jak cestovat autem na dlouhé vzdálenosti?

Chystáte se na delší cestu, ale nemáte dostatek předchozích zkušeností? Přirozeně chcete, aby vše proběhlo jako „na drátkách“ a nedostali jste se do nepříjemné situace, které šlo předejít včasnou prevencí. Pokud však dodržíte následující doporučení, pravděpodobnost potenciálních katastrof klesne na minimum.

Ujistěte se, že je vaše auto způsobilé k provozu

Před cestou se ujistěte, že je vaše auto v dobrém stavu - zkontrolujte pneumatiky, hladinu oleje a vody a v případě potřeby jej nechte opravit v servisu. Vezměte si s sebou také dobře vybavenou nouzovou sadu, která by měla obsahovat předměty jako náhradní kolo, zvedák a nářadí, tažné lano, výstražný trojúhelník, svítilnu, reflexní vestu a lékárničku.

Důkladně si naplánujte trasu

Pomocí mapy nebo zařízení GPS si předem naplánujte nejefektivnější a nejekonomičtější trasu vaší cesty. Nebudete díky tomu bloudit a zbytečně ztrácet čas (a plýtvat palivem).

Informujte o své cestě přátele a rodinu

Dejte někomu vědět o trase, kterou se vydáte, a to včetně detailů – tedy o předpokládaném čase odjezdu a příjezdu a o svých kontaktních údajích. A to bez ohledu na to, jestli se chystáte na výlet po Česku nebo někam dál.

Dělejte si přestávky a využívejte odpočívadla

V rámci prevence před nehodou během dlouhé jízdy je důležité dělat pravidelné přestávky. Podél dálnic se nachází řada odpočívadel, kde si můžete protáhnout nohy a nadýchat se čerstvého vzduchu.

Chraňte svůj mobilní telefon

Vzhledem k tomu, že budete trávit hodně času v autě, používejte držák na telefon do auta a nabíječku, aby se vám nevybila baterie.

Zabezpečte své auto

Ujistěte se, že žádné cennosti nejsou na očích, a že jsou dveře zamčené, když se zrovna nacházíte mimo prostor vozidla. Pokud je to možné, parkujte na dobře osvětlených a monitorovaných místech.

Publikováno: 19. 12. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná