Na co si dát pozor, abyste předcházeli nehodě na motorce

Jízda na motorce může být do jisté míry osvobozující. Jenom si dejte pozor na to, aby nebyla osvobozující z toho nejčernějšího pohledu. Stejně jako při jízdě v klasickém osobním vozidle, i zde hrozí, že může dojít k život beroucí nehodě. Abyste předcházeli riziku, respektive abyste toto riziko eliminovali, dejte si pozor na pár věcí. Především sázejte na kvalitní moto oblečení a moto rukavice, poté neopomeňte chrániče.

Bezpečnostní systémy zde nejsou „pro srandu králíkům”

Jakékoli prvky bezpečnosti, ať už mluvíme o chráničích, moto oblečení nebo moto rukavicích nebo botách, můžeme považovat za jisté bezpečnostní systémy, které nejsou v obchodech nebo e-shopech vystaveny jen tak pro legraci. Skutečně kvalitní motorkářské vybavení, a to včetně helmy, jsou klíčem k bezpečné jízdě a výraznou měrou snižují riziko případných pádů. Každý motorkář ví, jak neuvěřitelně rychle může motorka zjistit během jednoho jediného momentu. Velice rychle se stává, že odbočí, při brzdění může dojít k nepředvídatelnému smyku, navíc vás to může smést u krajnice. Chrániče a další podobné bezpečnostní prvky mají snížit riziko možných následků a mnohdy vám i zachraňují život.

Jak předcházet nehodě na motorce

Nejsou však tím, díky čemu budete nehodě předcházet. Klíčem k tomu, aby se nic podobného nestalo, je například dodržovat pravidla silničního provozu a s tím spojené také veškeré rychlostní limity a další. Udržujte od osobních vozidel doporučené rozestupy, dodržujte je také při předjíždění a snažte se jezdit takovou rychlostí, jakou vám stanovuje zákon. Mezi nejčastější rizikové faktory patří na jednu stranu příliš pomalá jízda, která je na motorce skutečně velkým nebezpečím, ale také opačná situace, která vzniká většinou proto, že je začínající motorkář plný elánu a vysokého sebevědomí. Na obě situace tedy pamatujte a snažte se najít zlatou střední cestu – jezděte s pokorou sobě vlastní, za dodržování rychlostních limitů. Také se vyhýbejte krajnicím, jež jsou rizikem samým o sobě. Nejen, že jsou velkým problémem kamínky, kterými je krajnice posetá, ale také poryvy větru, jež mohou nejednoho motorkáře smést do příkopů kolem.

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Tipy a rady | Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná