Novinky

Jak Audi testuje autonomní vozidlo?

Několik úseků dálnice A9 mezi sjezdy Mnichov-sever a Norimberk-východ využívá Audi jako digitální testovací úsek pro svůj projekt autonomního vozu. Ten disponuje množstvím vysílačů a senzorů, prostřednictvím kterých získává informace z okolí a komunikuje s ostatními vozidly v provozu.

Projekt automobilky Audi přispívá k rychlejšímu vývoji spolehlivější dálniční infrastruktury, která v budoucnosti umožní autonomní jízdu. Podle vedoucího vývoje automatizované jízdy Alejandra Vukotiche jsou v daném úseku speciální směrové sloupky a svodidla. Byly upraveny tak, aby z větší vzdálenosti a lépe odrážely radarové vlny. A to i za zhoršeného počasí.

Autonomní automobily mají před sebou spoustu let intenzivního vývoje, ale již nyní toho umí poměrně dost. Díky speciálnímu doplňkovému značení umí pomocí kamery velmi přesně určit polohu v jízdnímu pruhu. Přesto by měly senzory rozpoznávat dopravní značení s ještě větší přesností.

V rámci digitálního úseku bylo nasazeno několik projektů, mimo jiné také Car2Infrastructure, což je systém propojující automobil s dopravními značkami připojenými k internetu. Jedná se o značky omezující rychlost, upozorňující na dopravní kolony, uzávěrky jízdních pruhů a další značení. Aby vozidlo značení správně rozpoznalo, musela automobilka vyřešit různorodost dopravního značení napříč různými regiony. Rozpoznávání značení probíhá tak, že se informace přenáší do cloudu a poté zpět do vozidla.

Podle všeho to vypadá, že se autonomní vozidla nebudou moct spoléhat na systémy pro čtení dopravních značek. Odborníci na pronájem dopravního značení z firmy AZznačky si myslí, že nutností bude právě tzv. chytré dopravní značení.

Dalšími systémy, které testovací vůz využívá, jsou moduly pro přenos dat propojené pomocí LTE-V (umožňují vzájemnou komunikaci mezi vozy) a systém od firmy HERE – ten definuje jednotlivé objekty a posílá vozu jejich přesnou polohu.

1 komentář

Pro přidání komentáře klikněte zde
  • Jo bude asi potřeba vyrábět nějaké to speciální značení, jinak by došlo k tomu, co je zde vyobrazeno už úplně vidím, jak počítač, který vyhodnocuje ty značky naschvál převrací auto :DDD