Co je zelená karta a jak ji získat? Zjistěte, co vše o ní možná nevíte

Zelená karta funguje jako potvrzení, že máte vozidlo pojištěné a na cestách byste ji měli mít po ruce. Co byste o kartě měli vědět, abyste zbytečně neplatili pokutu? Provozovat motorové vozidlo je možné pouze s platným povinným ručením, jehož existenci dokládá Mezinárodní automobilová pojišťovací karta neboli zelená karta. Vozit ji u sebe můžete v papírové i v elektronické podobě. V tomto článku se dozvíte odpovědi na dotazy, které v souvislosti se zelenou kartou padají nejčastěji.

Co je zelená karta?

Zelená karta je mezinárodně platné a jediné uznávané osvědčení o povinném ručení na konkrétní vozidlo s omezenou platností, která je vyznačena přímo na kartě. Obsahuje:
  • údaje o pojistiteli,
  • informace o pojištěném vozidle,
  • dobu platnosti,
  • kód země,
  • informace o pojistníkovi, nebo o provozovateli vozidla,
  • kontakt na asistenční službu,
  • číslo zelené karty umístěné hned za kódem pojišťovny.
Ze zákona s sebou musíte vozit zelenou kartu na každou cestu, i kdybyste jeli jen pár metrů. V případě, že při policejní hlídce kartu nepředložíte, můžete dostat pokutu až do výše 3 000 Kč.

Zelenou kartu získáte od pojišťovny

Po sjednání povinného ručení vám přijde dočasná verze zelené karty e-mailem. Po zaplacení můžete očekávat originál. Kooperativa zasílá zelenou kartu elektronicky všem, kdo mají souhlas s elektronickou komunikací. Stačí ji vytisknout na černobílé tiskárně, nebo ji předložit v elektronické podobě. Protože od 1. července 2020 přešla barva zelené karty ze zelené na bílou, musí se tisknout na bílý papír.

Co dělat při ztrátě zelené karty?

Panika určitě není na místě. Stačí ztrátu nahlásit své pojišťovně a požádat o zaslání nové karty. Nejjednodušší a nejrychlejší je si kartu vytisknout nebo stáhnout do mobilního zařízení. Pak se nestane, že vám někde vypadne nebo se znehodnotí. Pojišťovna Kooperativa bez problémů zasílá zelenou kartu e-mailem spolu s radami, jak ji správně vytisknout. Bez zelené karty na silnici nevyjíždějte. Zbytečně se vystavujete riziku pokuty a můžete si pokazit příjemnou cestu. Pro zapomětlivé je ideálním umístěním mobilní telefon, který jen tak nezapomenete a ušetříte si mnoho starostí.

Publikováno: 03. 04. 2022

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Ivana Novotná