Nejlevnější povinné ručení na motorku – kde jej sjednat?

Zákonné pojištění vozidla se týká všech motorových dopravních prostředků, a to včetně motocyklů. Jsou z něho hrazeny veškeré škody, které klient svým strojem způsobí jak jinému vozidlu, tak posádce. Jakými specifiky se vyznačuje povinné ručení na motorku? A u jaké společnosti hledat to nejlevnější? S tím, které povinné ručení sjednat a jak za něj nezaplatit víc, než je nutné, radí následující článek. Do kategorie motocyklů se řadí veškerá jednostopá motorová vozidla, tedy motorky, skútry a motorová kola a koloběžky, ale třeba i tříkolky a čtyřkolky. Sjednání, účel i ukončení povinného ručení je u motocyklů stejné jako u automobilů. Co se však liší jsou ceny, jejich kritéria a speciální služby, na které lákají jednotlivé pojišťovny. Nabídka je široká, orientaci v ní ovšem výrazně usnadňuje kalkulačka povinného ručení, která každému do pěti minut najde nejlevnější povinné ručení na míru.

Sezónní povinné ručení na motorku

Specifikem motocyklů je skutečnost, že se jedná o sezónní dopravní prostředek. Jen málokdo svou motorku využívá nepřetržitě za jakéhokoliv počasí, na což myslí i řada pojišťoven, poskytujících sezónní povinné ručení. Jedná se o velice férovou nabídku, neboť tento typ pojištění se platí pouze za období, během něhož je vůz skutečně využíván. Klient si sám předem stanoví měsíce, na které chce povinné ručení sjednat. Nevyhazuje tak peníze za zimní sezónu a zároveň nemusí odevzdávat SPZ do depozitu. Některé pojišťovny nabízejí také sezónní havarijní pojištění, které v době, kdy se na motorku pouze práší v garáži, chrání proti odcizení, vandalismu a proti poškození živly.

Celoroční povinné ručení na motorku

Proč by si tedy nějaký majitel motocyklu sjednával celoroční povinné ručení? Protože si za něj zas až tolik nepřiplatí a současně není limitován tím, co podepsal u pojišťovny. Na svůj stroj tedy může zcela v klidu nasednout i tehdy, když v únoru nečekaně vyjde slunce a teploty stoupnou do příjemných výšek. Každý musí sám zvážit, kolik má na svou motoristickou zálibu času a zda se mu finančně vyplatí si povinné ručení sjednat na celý rok nebo jestli by mu nestačilo jen na pár měsíců.

Cena povinného ručení na motorku

Podstata a účel povinného ručení motocyklu se neliší od povinného ručení automobilu. Finančně řidiče chrání v případě způsobení škody a zajišťuje asistenční služby i možnost nejrůznějších připojištění. Ceny povinného ručení na motorku začínají již na pár korunách a končí na několika tisících. Na výslednou částku má podstatný vliv druh vozidla a objem motoru.

Objem motoru

Roční pojistné od

Sezónní pojistné od

do 50 ccm 110 Kč 108 Kč
51 – 350 ccm 304 Kč 300 Kč
351 – 500 ccm 647 Kč 717 Kč
nad 500 ccm 941 Kč 1.260 Kč
Svou roli ovšem hrají i další aspekty. Záleží na každém řidiči, zda mu stačí jen základní verze nebo si raději připlatí za vyšší pojistné limity a libovolné doplňkové služby, které mu zaručí pocit absolutního bezpečí. Ceny jednotlivých pojišťoven za stejné možnosti se však často výrazně liší, na což se dá jednoduše vyzrát výše uvedenou kalkulačkou povinného ručení.

Publikováno: 06. 01. 2021

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Ivana Novotná