V bazaru nemusíte naletět, když dodržíte tato pravidla

Koupě ojetiny v bazaru sama o sobě není špatný nápad. Jen si musíte dát pozor na pár věcí, protože jinak hrozí, že vám spokojený úsměv zmrzne ještě cestou domů. Ale to se ostatně může stát i při cestě z autosalonu. Tak či tak dbejte následujících doporučení – riziko špatné koupě výrazně klesne.

Líná huba, holé neštěstí

Peněženku držíte vy, ne prodejce. Proto máte právo klást otázky – a mělo by jich být hodně. Ptejte se na vše, co vás zajímá a nenechte se odbýt. Solidní autobazar ojetých aut vám umožní přeměřit hloubku laku, nebude tajit původ vozu ani fakt, že jde o bourané vozidlo. Kdy si otázky připravíte předem, uděláte dobře. Alespoň nezapomenete na nic důležitého.

Kilometry nejsou důležitější než technický stav vozu

Kilometry se stáčely a stáčet se budou. Renomované pražské autobazary se sice k takový podvodům neuchylují, ale přesto není moudré na kilometrový nájezd pohlížet jako na hlavní kritérium výběru. Dobrý motor toho zvládne hodně, mnohem podstatnější je celkový technická stav. Vůz v dobré kondici s větším nájezdem je lepší volbou než plechovka, která toho moc nenajezdila. Samozřejmostí by mělo být prověření VIN karoserie a prolistování servisní knížky.

V solidním autobazaru si můžete auto prohlédnout do posledního šroubku a projet s v něm déle než pár minut. | Foto: auto-vyhybka.cz

Neodbývejte testovací jízdu

Pokud se prodejce nemá k tomu, aby vám vyhlédnutou ojetinu zapůjčil na delší projížďku, poděkujte mu a poohlédněte se jinde. Testovací jízda by by měla trvat tak dlouho, abyste vůz stihli prověřit v různých situacích. Tedy nejen na rovince poblíž bazaru. Klidně prodejci nabídněte úhradu paliva. Během testování pozorujte, zda se auto nevychyluje na stranu a „nekope“ do řízení při brzdění. Kromě stability se zaměřte také na hod řadicí páky a pedálů. A rada na závěr? Pokud máte možnost bazar navštívit společně s mechanikem, udělejte to. Anebo se s vozem vydejte do nejbližšího autoservisu, kde ho důkladně prověří a vyvrátí (nebo naopak potvrdí) vaše obavy.

Publikováno: 21. 07. 2019

Kategorie: Služby | Služby

Autor: Ivana Novotná