LPG neboli propan a propan-butan, má celou řadu využití. Proč by vás měl zajímat?

Není to jen současná situace ve světě, i když tomu značně přispívá, která vede mnohé lidi k využívání LPG. Tento plyn má své využití už po hodně dlouhou dobu, přičemž dnes se jeho uplatnění ještě zvyšuje. Nemusí sloužit pouze pro klasické účely, které budete znát i ze svého každodenního života, ale třeba také pro vytápění domů. Je to přitom ekologický zdroj, který v životě použil někdy prakticky každý.

Pojďme si nejprve něco říci k samotnému plynu. LPG je celosvětově využitelný v mnoha oblastech. Sami pravděpodobně znáte láhve o různých velikostech, které si můžete nechat opakovaně naplnit a lze je potom využívat doma nebo na cestách, třeba na vaření. Oblasti, kde se využívá LPG, je ale obrovské množství, ve skutečnosti má přes tisíc aplikací. LPG můžete využívat typicky v rámci:

  • Podnikání
  • Domácnosti
  • Jízdy autem

LPG představuje okamžitých zdroj energie, který je zároveň ekologický a velice univerzální. Také proto je často zvýhodňován vládami po celém světě, protože má minimální ekologickou stopu a snižuje produkci škodlivých emisí. Současná cena LPG je navíc stále výrazně nižší než třeba u benzínu či nafty, takže například v automobilech je to velmi výhodné palivo. Se současnými rostoucími cenami benzínu to pocítíte v peněžence o to více.

Samotný plyn je velmi bezpečný, velice snadno se skladuje, což dokládají například zmiňované plynové láhve. Tyto plynové láhve, stejně jako například nádrž vašeho automobilu, můžete plnit všude tam, kde jsou čerpací stanice LPG. Tento plyn svou využitelnost najde třeba i pro vytápění objektu, což jen dále dokládá jeho velký potenciál. Jednoduše si můžete nechat instalovat úložiště pro LPG, takzvaný zásobník, který potom slouží pro vytápění vašeho objektu. Zásobník může být klasický nadzemní, ale také existuje podzemní varianta.

Publikováno: 29. 04. 2022 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná