Tempomat

Tempomat

Tempomat je velice užitečné a zároveň zajímavé zařízení, které slouží k přesné úpravě rychlosti vozidla. Tempomat vlastně automaticky dohlíží na předem nastavitelnou či požadovanou rychlost pohybu a dokáže si ho v delší časové rovině udržet. Jako první vůz, který se tímto zařízením mohl pyšnit, se stal Chrysler Imperial, již v roce 1958. Ovládání a vlastní nastavení rychlosti je velmi snadné. Pomocí páčky a nebo ovládacího panelu zadáte požadovanou rychlost a váš vůz se bude tohoto údaje držet.

Vynálezce

K historii tempomatu se váže zajímavý příběh. Vynález jako takový se přisuzuje Ralphu Rowu Teetorovi, jenž díky své slepotě byl citlivější k okolním vjemům. Právě tyto vjemy poukázali na neohrabaný styl řízení jeho právníka, jenž nevědomky zrychloval a zpomaloval v závislosti na tom, jestli zrovna mluvil či nikoliv. Tyto změny Ralpha dráždily na tolik, že přišel na trh s nápadem tempomatu. A tak se zrodil významný systém, bez kterého se moderní automobily neobejdou.

Složení tempomatu

  1. řídící jednotka - jde o mozek přístroje, navazují na něj veškerá čidla, regulátor i ovladač
  2. regulátor mechanický - Zde se můžeme setkat s podtlakovým (ovládán vyvolaným podtlakem z motoru) a nebo elektronickým (díky schopnosti ovládání táhla spolupracuje se škrtící klapkou motoru a tím přidává a nebo ubírá plyn)
  3. regulátor elektronický - zajišťuje chod přístroje a ovládání motoru díky vestavenému krokovému motoru, který stejně jako u předchozího regulátoru ovlivňuje škrtící klapky a tím nastavuje požadovanou rychlost
  4. snímač polohy brzdového systému - tento systém, pouhým sešlápnutím, vyřazuje tempomat z provozu. Následně ho ovšem musíme opětovně spustit.
  5. snímač polohy pedálu spojky - při sešlápnutí tohoto pedálu odpojíme tempomat z činnosti a tím se vyhneme zbytečnému vytočení motoru do vysokých otáček
  6. snímač rychlosti vozidla - funguje jako kontrola rychlosti a její regulace.

Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem o automobilech motocars.cz.

Publikováno: 19. 01. 2023 / Aktualizováno: 06. 03. 2011

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná