Nejlepší úvěry na auto - kdo nabízí nejlepší podmínky?

V dnešní době bývá vlastní automobil považován za naprostou samozřejmost. Mnoho lidí už si ani neumí představit situaci, kdy by se museli spoléhat pouze na hromadnou dopravu či jiné služby. Auto představuje určitou svobodu, ať už v dojíždění do práce či cestování. Díky vozidlu lze denně ušetřit hodiny času, a proto zájem o jeho vlastnictví stále roste. V takovém případě pak vyvstává otázka - kde vzít peníze na koupi? První způsob, který napadne asi každého, je šetření. Jedná se však o způsob, který může trvat dlouhou dobu, jež si leckdo zkrátka dovolit nemůže. Pokud potřebujeme automobil v co nejkratší době, přičemž nemáme volné peněžní prostředky, můžeme požádat o úvěr na auto. O co se jedná a jaké společnosti nabízí nejlepší podmínky?

Půjčka na auto

Je to právě úvěr na auto, který může v získání vlastního automobilu pomoci. V každém případě by však daný žadatel měl brát v potaz, zda se opravdu jedná o nezbytnost. Splácení takto objemných úvěrů může být velmi náročné pro rodinný rozpočet. Úvěr na auto řadíme mezi spotřebitelské úvěry a jeho sjednání umožňují jak bankovní, tak nebankovní společnosti. Bankovní instituce povětšinou nabízejí striktní podmínky, avšak v konečném důsledku je sjednání jejich úvěru pro konečného zákazníka výhodnější. Nebankovní instituce si mnohdy účtují různé zprostředkovatelské poplatky, čímž se může konečná splátka o dost prodražit. Samozřejmě záleží na podmínkách jednotlivých společností. A kde najít ty nejvýhodnější podmínky? Lidé, kteří se v nabídkách úvěrů nevyznají, by měli využít některou z online kalkulaček. Těmi disponují na svých stránkách i banky samotné, přesto lze využít i některý z nezávislých srovnávačů, které vyhodnocují nabídky všech společností na trhu. Takovým je například server NavigátorÚvěrů.cz. Případní žadatelé se zde mohou dočíst o aktuálních nabídkách, a to nejen v oblasti půjček na auto. Ať už klient hledá bezúčelovou půjčku, půjčku do výplaty nebo půjčky pro cizince, veškeré potřebné informace jsou zde na na jednom místě, přehledně.

Jaké jsou alternativy?

Klienti se mohou obrátit na nebankovní společnosti a jejich bezúčelové půjčky, přesto v oblasti automobilů existují mnohdy výhodnější alternativy. Řeč je o finančním a operativním leasingu. Tyto pojmy bývají opakovaně zaměňovány, i když mezi nimi existuje podstatný rozdíl. V případě klasického leasingu dochází k přepisu vozidla až po jeho řádném splacení a během doby jeho využívání dlužník platí pravidelné splátky, a to včetně případného servisu. Operativní leasing spočívá v pravidelných splátkách, které se účtují za užívání automobilu, přičemž na konci smluvního období automobil přechází zpět leasingové společnosti. Při tomto typu leasingu si de facto člověk pouze pronajímá auto na vymezenou dobu. Daná leasingová společnost si určuje, kolik kilometrů může člověk maximálně najet, avšak servis vozidla a další činnosti s ním spojené, zajišťuje právě tato společnost. Jedná se o hojně využívaný způsob, jak získat vlastní automobil. Byť jen na určitou dobu.

Podmínky pro sjednání autopůjčky

Pro sjednání úvěr je nutné dodržet několik stanovených podmínek. V prvé řadě musí žadatel dosáhnout věku 18 let. Dále se jedná o stálý a doložitelný příjem, bonitu a doložení potřebných dokumentů. Banky při sjednání úvěru na auto rovněž nahlížejí do registru dlužníků a žadatel nesmí být v insolvenci či exekuci. Bonita klienta, neboli úvěruschopnost, je základní podmínkou, jež je při sjednání požadována a posuzují se zde například příjmy a výdaje, platební historie i rodinný stav. Další potřebné informace ohledně úvěrů lze získat i na stránkách Ministerstva financí v rámci projektu finanční gramotnosti.

Nejvyužívanější poskytovatelé

Vždy je nutné prostudovat si kompletní podmínky a dávat si pozor na skryté poplatky a výši RPSN. Tyto 3 společnosti však patří mezi nejoblíbenější poskytovatele autopůjček.

ČSOB

Tato společnost poskytuje úvěr v rozmezí 20 000 Kč - 2 000 000 Kč se splatností až 84 měsíců. Úroková sazba začíná až na 4,49 %, avšak podobnou výši úvěru nabízí jen pramálo institucí. Úvěr lze využít na nový i ojetý automobil.

MONETA Auto

Jedná se o poskytovatele spadajícího pod známou skupinu MONETA, který nabízí úvěr na auto až na 100 % jeho hodnoty. Součástí splátky pak může být i povinné ručení, na které by každý řidič neměl zapomínat.

Zonky

V tomto případě se jedná o nebankovní P2P půjčku, která však může být v konečném důsledku velmi výhodnou. Úrok zde začíná již na 2,99 % se splatností od 6 do 84 měsíců. Žadatelé zde získají maximálně 750 000 Kč, což však rozhodně není málo.

Publikováno: 15. 02. 2021

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Ivana Novotná