Jawa Pérák: Spojení tradičního ducha s moderním designem

Jawa Pérák, slavný motocykl, který k nám přichází z vzdálené Indie díky společnosti Mahindra, představuje jedinečné spojení původního designu a moderních prvků. Tato inovovaná verze trvale žijící legendy ukazuje, že nejde jen o kopírování minulosti, ale o to, jak ji přinést do současnosti se stylem a úctou. V tomto článku se podíváme na to, co Jawa Pérák přináší a proč je to takový zvláštní kousek na dnešním trhu s motocykly.

Historie motocyklu Jawa Pérák sahá až do temných dob poválečného období. Je symbolem éry, ve které se tento kultovní motocykl poprvé objevil. Designéři se však rozhodli nespoléhat jen na nostalgii, ale přinesli nám spojení mezi tím, co bylo, a tím, co je dnes. Temné šedé a matné černé zbarvení evokuje vzpomínky na minulost, ale zároveň nese moderní výraz, který zapadá do současného světa.

Stylový design

Jawa Pérák nás okouzlí směsí stylů. Jeho přední reflektor s tachometrem je tvarován jako kapka, což nás spojuje s minulostí, ale zároveň odráží současný trend. Na nádrži nalezneme nápis "Pérák", zdobený rukou namalovanými proužky. Detaily jako nápis "Jawa Motorcycles" na různých částech motocyklu a sedla přidávají charakteru. Sedlo, přichycené na rámu motocyklu, evokuje vzpomínky na starší časy, ale zároveň nám dává pocit spojení mezi minulostí a současností.

Výkonný malý motor

I když by někdo mohl tvrdit, že větší je vždy lepší, Jawa Pérák ukazuje, že velikost není všechno. S malým 334 ml válcem nabízí 22 kW (30 koní) výkonu a maximální kroutící moment 30 Nm. To z něj dělá dynamický stroj, který se nebojí ukázat své svaly. S hmotností 175 kg a maximální rychlostí 140 km/h je to motocykl, který určitě zaujme jezdce různého zkušenostního stupně.

Jízdní vlastnosti a spotřeba

Pohodlná výška sedla a vynikající jízdní vlastnosti dělají z Jawa Pérák ideálního společníka pro začátečníky i zkušenější jezdce. Pneumatiky s rozměry 140/70 a 100/90 a kotoučové brzdy jsou přizpůsobeny i našim často poškozeným silnicím. Tichý chod motoru nám umožňuje pohodlnou jízdu bez nadměrného hluku. A pokud se ptáte na spotřebu, Jawa Pérák vám poskytne úsporných přibližně 3 litry na 100 km.

Cena nostalgie a stylu

Přes všechny tyto mimořádné vlastnosti je cena Jawa Pérák dost přístupná, pohybující se kolem 7000 eur. Je to hodně nebo málo? To už závisí od vašich preferencí a vašeho vztahu k nostalgii. Pokud vás láká spojení mezi minulostí a současností, pokud si rádi užíváte stylový design a pokud hledáte něco, co vás odliší od davu, pak je Jawa Pérák skvělou volbou.

Jawa Pérák nám přináší vzpomínky na minulost ve spojení s současnými trendy a výkonem. Je to motocykl, který nekopíruje, ale inovuje, a tím nám dává příležitost zažít legendu novým způsobem. Bez ohledu na to, zda jste fanouškem retro šarmu, stylového designu nebo prostě kvalitního stroje na cestu, Jawa Pérák vás určitě nezklame.


Publikováno: 09. 08. 2023

Kategorie: Automobily

Autor: Ivana Novotná