Jak na nejlevnější a nejvýhodnější povinné ručení?

S vlastnictvím auta přichází na řadu také povinnost vyřídit si pro svůj automobil povinné ručení. Povinné ručení musí mít každé auto, které stojí nebo jezdí na silnici. Povinné ručení je často zaměňováno s havarijním pojištěním, ale povinné ručení je od zákona povinné. Problematika je upravována zákonem č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Jednoduše řečeno, povinné ručení chrání třetí stranu v případě, že je jí automobilem způsobena škoda. Klienti se často zajímají, které povinné ručení je nejlepší, nejvýhodnější a nejlevnější. Jak vybrat to nejlepší a nejvýhodnější povinné ručení a na co si dát při výběru pozor? Jak mohou klienti ovlivnit, aby bylo jejich povinné ručení ještě výhodnější?

Povinné ručení v České republice

Povinné ručení vozidla si klienti mohou sjednat v jedné z českých pojišťoven kdykoliv během roku. V případě, že by někdo jezdil ve vozidle bez povinného ručení, mohl by dostat až deseti tisícové pokuty, hrozila by mu ztráta SPZ vozidla a v případě způsobení škody by mohl platit sta tisícové částky a nikde by nenašel zastání. Povinné ručení slouží k úhradě škody třetí straně, pouze třetí straně. Mnoho vlastníků automobilu se mylně domnívá, že povinné ručení slouží také k úhradě škod na jeho vlastním automobilu, ale není tomu tak. K úhradě škod na vlastním automobilu slouží havarijní pojištění, které je velmi často možné sjednat v balíčku s povinným ručením a klient může dostat ještě výhodnější celkovou cenu balíčku od pojišťovny.

Povinné ručení a zelená karta

S výběrem nejlepšího a nejvýhodnějšího povinného ručení v České republice může pomoct povinné ručení kalkulačka, která nabízí srovnání povinných ručení dostupných v ČR. V momentě, kdy si klient vybere povinné ručení, podepíše smlouvu, je mu doručena tzv. zelená karta, která slouží jako potvrzení toho, že automobil na silnici má povinné ručení sjednané. Zelená karta je doklad, který opravňuje řidiče jezdit automobilem po České republice a dalších evropských státech.

Kolik stojí povinné ručení?

Cena povinného ručení se odvíjí od mnoha faktorů, například rozhoduje druh, stáří a kvalita automobilu, dále také věk, bezúhonnost, bydliště a další informace o majiteli vozidla. Dále jsou důležité pro určení finální ceny povinného ručení tzv. bonusy a malusy. Bonus klient získá v případě, že za posledních 5 měsíců nezpůsobil žádnou dopravní nehodu, naopak malus na povinném ručení se může objevit, pokud řidič za posledních 12 měsíců nehodu způsobil. V České republice je více pojišťoven, které povinné ručení zprostředkovávají. Je doporučeno, aby si klient nechal připravit nabídku od více pojišťoven a poté si vybral tu nejlepší a nejvýhodnější právě pro něj. Ceny povinného ručení v ČR jsou v mnoha případech téměř stejné, ale občas pojišťovny přicházejí s nejrůznějšími akcemi a slevami a snaží se určitým způsobem své klienty benefitovat.

Pojišťovny v ČR:

  • Allianz povinné ručení,
  • Axa povinné ručení,
  • Česká podnikatelská pojišťovna povinné ručení,
  • Česká pojišťovna povinné ručení,
  • ČSOB povinné ručení,
  • Generali povinné ručení,
  • Kooperativa povinné ručení,
  • Uniqa povinné ručení.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení?

Rozhodně neplatí, že čím levnější povinné ručení, tím lepší, tak tomu rozhodně není. Klient by měl oslovit více pojišťoven a měl by si nechat sestavit povinné ručení na míru, na míru sobě i svému automobilu. I v případě malého nedostatku ve smlouvě povinného ručení může poté nastat problém s proplacením škody. Pro klienty je nejdůležitější limit plnění povinného ručení, které je plně určeno zákonem o povinném ručení. Limit plnění povinného ručení je minimální a maximální částka, která může být v případě škody vyplacena.
  • Minimální limit plnění povinného ručení v České republice je 35 000 000 Kč,
  • maximální limit plnění povinného ručení v České republice je 250 000 000 Kč.

Publikováno: 20. 01. 2021

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Ivana Novotná