Domy k pronájmu v Mariánských Lázních nejsou příliš často k mání. Řada z nich je totiž provozována jako ubytovací zařízení

Takové domy v Mariánských Lázních, které by byly vhodné k rezidenčnímu bydlení, budete v nabídkách realitních kanceláří hledat jen obtížně. Když už se nějaká vhodná nemovitost na trhu objeví, zmizí z nabídky obvykle v řádu dnů, či několika málo týdnů. Co je hlavním důvodem tak vysokého zájmu? A existuje nějaká šance, že se situace v dohledné době změní a bude z čeho vybírat?

Domy k pronájmu se zde hledají jen obtížně

O hlavních důvodech vysoké poptávky po domech určených k pronajmutí, není nutné nijak dlouho přemýšlet. Za vším stojí především čilý turistický ruch, který je pro Mariánské Lázně typický. Možnost pronajmout si dům a dále ho využívat k ubytovávání domácích, a ještě častěji pak zahraničních návštěvníků, je zkrátka mimořádně lákavá. Nejrůznější penziony a ubytovací zařízení zde najdete takřka v každé ulici. „Mariánky“ zkrátka vábí davy lidí. Každoročně přenocuje více než 200 tisíc. A není divu. Před nedávnem byly tyto lázně dokonce zařazeny Japonskou turistickou agenturou mezi 30 nejkrásnějších měst Evropy. To jejich atraktivitu v očích nejen asijských návštěvníků ještě o poznání zvýšilo. Nalézt za této situace volný dům, který navíc bude v dobrém stavu, není rozhodně jednoduché.

Více než 100 minerálních pramenů i úžasná architektura

K největším lákadlům, která Mariánským Lázním každoročně zajišťují již zmiňovanou mimořádnou návštěvnost, patří jak zdejší minerální prameny, tak i skutečně obdivuhodná architektura. Je-li řeč o pramenech, jejich léčivá voda  začala být stáčena do sudů a rozvážena ke koupelím do okolních klášterů už počátkem 17. století. O dvě století později pak začala být stáčená i do lahví a vyvážena do ciziny, nejčastěji pak do Německa. Z celé řady léčivých pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí patří k nejznámějším zejména:
  • Křížový, Karolínin, Rudolfův, Ferdinandův, Ambrožův,
  • Lesní, Alexandřin, Balbínův, Medvědí, Prelátův, Barbora,
  • Pirátův, Hájenský, Myší, Srnčí a další a další…

Stavby, které stojí za to vidět

Pokud jde o architekturu, k vidění je krom typických lázeňských domů i mnoho sakrálních staveb, památník Fryderyka Chopina, židovský hřbitov nebo třeba muzeum. Právě to je mimo jiné zajímavé tím, že sídlí v budově, ve které kdysi pobýval básník Johann Wolfgang Goethe. Expozice je věnována jak samotnému básníkovi, tak historii zdejšího lázeňství a rovněž pak místním geologickým a přírodním podmínkám. Město však nabízí i celou řadu rozmanitých atrakcí a dalších příležitostí ke kulturnímu vyžití.  Ty z něj bezesporu dělají jedno z nejatraktivnějších lázeňských míst. Ze staveb sakrálního charakteru rozhodně nelze opomenout následující:
  1.  Evangelický kostel na Mírovém náměstí.
  2.   Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie uprostřed Goethova náměstí.
  3.  Pravoslavný kostel sv. Vladimíra (architekt Karel Wiedermann).
  4.   Anglikánský kostel.

Úbytek návštěvníků je markantní

Mariánské Lázně jsou přímo stvořeny jak ke kratší návštěvě, tak i k dlouhodobějšímu pobytu. Sehnat zde celý dům do pronájmu,  proto  není rozhodně žádná maličkost. Jestliže však o něčem takovém přece jen uvažujete, mohla by vám současná krize, která právě na turistiku, lázeňství a ubytovací služby dopadá obzvláště tvrdě, hrát tak trochu do karet. Pandemie nemoci COVID 19  ochromuje ekonomiku mnoha evropských zemí a má za následek zásadní úbytek hostů všech kategorií. Tedy jak lidí, kteří se do města přijíždějí léčit, tak i klasických turistů bažících po objevování nových destinací.

Oživení trvalo jen chvíli

Turistický ruch měl potíže už na jaře. V létě sice došlo k určitému oživení, nyní je však situace opět tristní. Bude-li cestování ochromeno dlouhodobě, mohou mít provozovatelé nejrůznějších penzionů vážné potíže a to navzdory nějaké státní pomoci. Není proto vyloučeno, že se na realitním trhu začne volných domů objevovat přece jenom víc, než bylo až donedávna běžné. Některé z nich budou navíc nabízeny rovnou k prodeji a nikoliv pouze k pronájmu. Třeba to bude příležitost také pro vás, kdo ví?

Předpovědi se různí

Cokoliv v tomto ohledu předpovědět je však velice těžké. Za poměrně reálný scénář lze možno považovat takový, který predikuje pozvolné obnovení turismu a lázeňských služeb s příchodem jara příštího roku. Tehdy by totiž mohla být k dispozici účinná vakcína proti COVIDU 19. Upínají se k ní naděje nejen mnoha lékařů, politiků a ekonomů, ale bezesporu také podnikatelů napříč mnoha obory. A jaký je váš tip? Vrátí se vše více méně k normálu už za pár měsíců nebo čeká naši společnost delší období plné nejrůznějších omezení a ekonomických  propadů?

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná