Jak bezpečně jezdit v mlze? Dodržujte následující pravidla

Příchod zimy neznamená jen kratší dny a dřívější příchod tmy, ale také častější výskyt sychravého počasí a s ním související mlhy. A mlha je úhlavním nepřítelem každého řidiče. Často přichází neočekávaně, snižuje rozhled, zhoršuje odhad vzdálenosti a v chladných měsících dokonce mění povrch vozovky na zrádné kluziště. Jak jezdit v mlze? Zde je pár motoristických tipů jak si s ní poradit lépe.

Brnkačka? To jízda v mlze rozhodně není!

Na první pohled je jízda v mlze poměrně banální záležitost. Vždyť co by nám mohlo hrozit? Trochu zpomalím a je to. Opravdu? Kdyby byla jízda v mlze tak snadná, nedocházelo by k tolika kolizím a téměř každý řidič by z ní nebyl ve stresu. Ale i když jde o mimořádně náročné podmínky na řízení, dá se i jízda v mlze zvládnout bezpečně. Stačí jen dodržet několik jednoduchých pravidel. Na co se zaměřit a čeho se určitě vyvarovat?

Světla do mlhy používejte s rozumem

Platí to zejména pro používání zadních mlhovek. Ty slouží především pro vaši bezpečnost, aby vás včas zpozoroval řidič jezdící za vámi. Je třeba si však uvědomit, že intenzita mlhového světla odpovídá intenzitě brzdových světel. Pokud vás dojede rychleji jezdící řidič a je blízko za vámi, pak je lepší zadní mlhovky vypnout (alespoň večer). Při husté mlze ho totiž může oslňovat a zhoršovat jeho rozhled a periferní vidění. Paradoxně vás tak může v krizové situaci nechtěně nabourat zezadu dříve, než kdybyste mlhovky vůbec nezapnuli. Pokud za vámi nikdo nepůjde, nezapomeňte zadní mlhové světlo opět rozsvítit. A když mlha pomine, ihned mlhovky zhasněte.

Problém s odhadem vzdáleností

Podmínkou na rozpoznání jakýchkoli překážek – tedy nejen automobilů, ale také chodců atd. - je dostatečný světelný kontrast mezi pozorovaným předmětem a okolím. A čím je mlha hustší, tím je tento kontrast menší. To výrazným způsobem zhoršuje odhad vzdálenosti. I proto musíme v mlze zpomalit a počítat s tím, že některé předměty mohou být najednou blíž, než jsme původně předpokládali. Určitě se nedejte "tlačit" rychlejším řidičům za vámi. Jezděte vždy jen tak, jaké jsou vaše schopnosti, i když tím za sebou vytvoříte kolonu aut.

Publikováno: 28. 02. 2021

Kategorie: Tipy a rady | Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná