Brzdové třmeny Perrot můžete šetřit pomocí brzdění motorem

Brzdy jsou standardní výbavou starého i nového vozidla a my řidiči už je bereme jako samozřejmost. Mnozí z nás nevěnují péči o brzdové třmeny a destičky jakoukoliv pozornost, v čemž se ale skrývá obrovské riziko. Výměna brzd nepatří k nejlevnějším záležitostem. Vhodnou technikou jízdy totiž můžeme životnost brzdových kotoučů prodloužit až o desítky tisíc kilometrů. Doporučujeme brzdové třmeny Perrot.

Fungování brzd se vyplatí znát

Za volantem se vyplatí nejenom přemýšlet, ale rozhodně se vám bude hodit i znalost principu fungování brzd. Brzdové třmeny Perrot, brzdové destičky a kotouče tvoří jednotný celek, který by měl za všech okolností zabezpečit zastavení vozidla. Impulsem pro brzdění je sešlápnutí pedálu. Tlak se přes brzdovou kapalinu přenese k malým pístům, které přitlačí destičky na kotouč, čímž se zpomalí otáčení daného kola.

Jak šetřit brzdové třmeny?

Životnost brzd se někdy udává až na desítky tisíc kilometrů. Toto číslo se ovšem odvíjí od techniky jízdy a od míst, jimiž svým vozidlem projíždíte. V některých situacích se brzdy opotřebovávají zbytečně, protože by stačilo například sundat nohu z plynu nebo podřadit na nižší rychlostní stupeň. Vyhněte se také přehřívání brzd, protože třmeny nejsou stavěny na práci za vysokých teplot. Přehřáté brzdy se nejenom enormně opotřebovávají, ale také neposkytují garantovaný účinek zastavení.

Vyplatí se brzdit motorem?

Pokud chcete brzdám skutečně ulevit, naučte se brzdit motorem. Není na tom nic těžkého, neboť pouhou změnou techniky jízdy přidáte brzdovým třmenům na životnosti desítky tisíc kilometrů. Podřazováním ve vyšších otáčkách získáte velkou motorovou brzdu, která bude bez pomoci brzd efektivně zpomalovat vaše vozidlo. Autu brzděni motorem nijak neškodí a v mnohých případech je ekonomičtější než šlápnutí na brzdový pedál. Jakmile se naučíte brzdit motorem, ušetříte brzdovým třmenům hodně práce. Ty se vám poté osvědčí lepším účinkem v krizové situaci.

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Automobily | Doplňky a náhradní díly

Autor: Ivana Novotná