Kupujete ojetinu? Na jaké prvky si dát velký pozor?

Chystáte se pořídit si zánovní vozidlo? Dejte si pozor na některé základní prvky, které významně ovlivňují bezpečnost při jízdě.

Tlumiče jsou alfou i omegou

Je škoda si pořídit vozidlo, u kterého byste ihned museli měnit tlumiče. Jak ale při prohlídce vozu poznat, že jsou v pořádku? Jednoduchý test vám napoví. Zapřete se o přední nebo zadní nápravu vozidla a snažte se jej stlačit směrem dolů. V případě, že se auto po odlehčení vrátí na své místo, jsou tlumiče v pořádku. Když se auto houpe jako houpačka, budete muset ihned vyměnit tlumiče do auta, a to ještě před tím, než si auto odvezete, případně zajistit opravu tlumičů. Je ohrožen bezpečný provoz vozidla, ať už jsou tlumiče značky Volkswagen či jiné.

Bezpečnostní pásy

Při prohlídce auta se také podívejte, zda jsou na všech místech sedadla osazena bezpečnostními pásy. Přeci jen si zřejmě nepřejete, abyste tuto skutečnost zjistili až v případě, že povezete pátého člena posádky a nebude si mít jak zapnout bezpečnostní pás.

Finta s airbagy

Přejete si, jak jednoduše zjistit, že bylo auto havarované, a že se vám to prodejce snaží zatajit? Otočte klíček do první polohy a sledujte, jak se rozsvítí všechny kontrolky. Postupně by měly zhasnout. I kontrolky pro airbag. Pokud budete pozorovat, že kontrolky zhasnou všechny najednou, nebo že kontrolka airbagu zhasne současně s jinou z kontrolek, zřejmě se jedná o trik a kontrolka je připojena na jinou. Airbag tak bude nefunkční. Vůz je tak zřejmě po havárii a prodejce se vám to snaží zatajit.

Pozor i na výfukový kouř

Podle barvy kouře, který vychází z výfuku po zahřátí motoru, můžete poznat některé potíže. Modrý kouř znamená, že pístní kroužky propouštějí olej do válce, nebo že ventily netěsní. Černý kouř u dieselového motoru zase značí, že motor je zřejmě opotřebovaný, nebo je jeho čerpadlo špatně seřízené.

Zkontrolujte u zánovního vozu základní prvky, abyste měli jistotu, že za své peníze získáte vůz, který budete moci bezpečně používat ještě dlouhý čas.

Publikováno: 27. 08. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná