Jak snadno a rychle oživit zašlé plasty v autě?

Je vám líto, že plastové prvky karoserie vašeho vozu dávno nezáří novotou? Kvitujeme, ale zároveň vybízíme k akci. Bez ohledu na to, zda zrovna koukáte na zašlé kliky dveří, lemy blatníků nebo na jiné oplastované části auta, můžete jim poměrně jednoduše vrátit někdejší lesk. A to dokonce velmi levně.

Proč plasty šednou?

Nic nevydrží věčně a v případě plastu se původní černá barva po čase mění na šedou. Poděkujte ultrafialovému záření, nikoliv teplotními výkyvy či vlhkostí. Vnější plasty se obvykle vyrábí z ABS plastu, který působením sluníčka bledne. A je jen na vás, zda ušetříte čas i námahu a pořídíte si nové plastové lemy blatníku či jiné plastové prvky – nebo se pustíte do díla a renovujete je vlastními silami.

Zázrak jménem horký vzduch

Zřejmě nejjednodušším způsobem, jak oživit zašlý plast, je nahřátí horkovzdušnou pistolí. Než začnete, nezapomeňte inkriminovaná místa důkladně odmastit (použijte lihový odmašťovač). Přirozeně se neobejdete bez horkovzdušné pistole, jejíž pořizovací cena začíná na několika stokorunách. Práce s horkovzdušnou pistolí není složitá. Zašedlou plochu nahřívejte z optimální vzdálenosti tak, aby povrch opět ztmavl. Dejte si však pozor na příliš vysokou teplotu, která by mohla způsobit tavení. Zároveň počítejte s tím, že efekt vydrží jen po určitou dobu.

Plasty lze oživit i chemií

Hrubší povrchy lze oživit také pomocí k tomu určených chemických přípravků (některé jsou, mimo jiné, vhodné i na gumové rohože). Než se pustíte do práce, precizně zakryjte všechny lakované díly – chemie by mohla lak poškodit. Danou plochu pak ošetřete čističem na bázi lihu. Až vyprchá (zaschne), naneste renovační přípravek, který se následně vsákne do povrchu. Poslední, nejpracnější a zároveň nejúčinnější metodou je renovace obroušením jemným smirkovým papírem (použijte P600 až P800). Jakmile plasty obrousíte, odstraňte z nich mastnotu a nastříkejte plničem (základovou barvou). Nakonec aplikujte černou barvu a plasty budou opět jako nové – a to na mnohem delší dobu než v případě opálení pistolí.

Publikováno: 24. 10. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady | Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná