Jak jezdit co možná nejúsporněji? Tipy pro levnou jízdu!

Ekonomická jízda nejenže šetří peníze za palivo, ale také pomáhá snižovat dopad vašeho vozidla na životní prostředí. S rostoucími cenami pohonných hmot je úsporné řízení důležitější než kdykoli předtím. V tomto článku probereme několik tipů a triků, které vám pomohou jezdit za co nejmenší peníz.

Naplánujte si trasu

Než se vydáte na cestu, pečlivě si naplánujte trasu. To vám pomůže vyhnout se ucpaným silnicím a ušetřit čas i palivo. Použijte GPS nebo mapy, abyste našli nejkratší a nejrychlejší cestu do cíle.

Jezděte plynule

Prudká akcelerace, prudké brzdění a prudké řazení mohou výrazně zvýšit spotřebu paliva. Proto je důležité jezdit plynule a udržovat konstantní rychlost. Zrychlujte a brzděte jemně a vyhýbejte se náhlým změnám směru jízdy.

Vyhněte se volnoběhu

Pokud uvíznete v dopravní zácpě nebo na někoho čekáte, vypněte motor. Volnoběh delší než 30 sekund může spotřebovat více paliva než opětovné nastartování motoru.

Udržujte auto v dobrém stavu

Pravidelná údržba vozidla může zvýšit spotřebu paliva. Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách, protože nedostatečně nahuštěné pneumatiky mohou zvyšovat spotřebu paliva. Dbejte také na čistotu vzduchového filtru a seřízení motoru

Používejte správný převodový stupeň

Jízda na nesprávný převodový stupeň může zvýšit spotřebu paliva. Například jízda na vyšší rychlostní stupeň, než je požadováno, může způsobit, že motor pracuje intenzivněji a spotřebuje více paliva. Proto je důležité používat správný převodový stupeň pro dané jízdní podmínky.

Jezděte "nalehko"

Přeprava zbytečné hmotnosti může zvýšit spotřebu paliva. Proto je důležité odstranit z vozidla všechny nepotřebné předměty, například střešní nosiče, které mohou způsobovat odpor vzduchu.

Používejte tempomat

Pokud je vaše vozidlo vybaveno tempomatem, používejte jej při jízdě po dálnici. Pomůže vám to udržovat konstantní rychlost a snížit spotřebu paliva.

Vyhněte se vysokým rychlostem

Jízda vysokou rychlostí může výrazně zvýšit spotřebu paliva. Proto je důležité jezdit v rámci rychlostních limitů a vyhýbat se zbytečnému překračování rychlosti.

Článek jsme připravili společně s magazínem o podnikání a financích Bway.

Publikováno: 19. 03. 2023 / Aktualizováno: 20. 03. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná