Jak vybrat kvalitní pneu pro své auto?

Konec zimy vyvolá u řidičů značnou úlevu. Venkovní teploty stoupají nad nulu a jaro je za dveřmi. S ním přichází i ideální doba na protáhnutí kol automobilům. Víte ale, jak vybrat správné pneumatiky? V neděli 31.3 končí povinnost zimního obutí. Řidiči by se proto měli začít poohlížet po letních pneumatikách. Důvod pro jejich nákup však není jen změna ročního období. I sjetí vzorku nebo proražení bočnice o obrubník znamená výměnu. Kvůli lepší ceně i rychlosti doručení spousta zákazníků využívá služeb e-shopů. Ne každý si však ví s výběrem pneumatik rady.

Dvakrát měř, jednou řež

„Snad vím, jaké mám na autě gumy.“ – slýchají prodejci dezénů. Skutečnost však bývá jiná. Jen u e-shopu Pneumatiky.cz objedná špatnou velikost pneu 64 zákazníků měsíčně. Číslo je ale pravděpodobně ještě vyšší. Řidiči totiž mnohdy zapomínají, že do rozměru patří i hmotnostní a rychlostní index. Nemilé překvapení je pak čeká na STK, kde vozidlo neprojde kontrolou. Výměna za správné pláště stojí čas a peníze navíc.

Jaké rozměry potřebuji znát?

Značení pneumatik vypadá na první pohled složitě. Není to ale žádná věda. Při výběru se řiďte rozměry v technickém průkazu: šířka, profil, průměr, nosnostní a rychlostní index. Opisovat parametry z bočnice nedoporučujeme. Zimní pneu mají totiž trochu jiná pravidla než letní. Konstrukční rychlost u nich může být nižší než předepsaná. Stačí na to upozornit rychlostní nálepkou na autě v zorném poli řidiče. Za žádnou cenu ji ale nepřekračujte. Hrozila by vám za to pokuta.

Podle čeho vybrat vhodný dezén?

Najít takové pneu, které sednou vašemu stylu jízdy i konkrétnímu vozu je už trochu náročnější. Hned na začátku si ujasněte, co od nich očekáváte. Máte-li rádi svižný styl jízdy, nekupujte pláště konstruované pro běžné cestování. Vzorek není uzpůsobený vysokým rychlostem a prudkému brzdění a životnost tím zkrátíte na polovinu. Pokud naopak hledáte co nejdelší kilometrový nájezd, vyhněte se sportovním gumám. Důležitou roli hraje i vůz. Pro terénní SUV spíše vyberete v třídě offroad pneu. Pro rodinný vůz zase v kategorii osobní. Pokud žijete v horských oblastech, doporučujeme při nákupu nešetřit. O celoročních pláštích uvažujte jen v případě, že ujedete maximálně 15 000 kilometrů ročně.

Nákupem ověřených značek ušetříte peníze

Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci – moudro, kterým se při výběru pneumatik rozhodně řiďte. Čínské gumy mohou být sice atraktivní nízkou cenou, jejich krátká životnost se vám ale prodraží. Navíc se jízdními vlastnostmi nemohou rovnat tradičním značkám jako je Barum, Continental a Michelin. Nezávislá hodnocení pneumatik pravidelně pořádá například organizace německých motoristů ADAC, která připravila i test letních pneu 2019.

Na závěr doporučujeme – nechte si poradit od odborníků

Nezapomeňte, že na výběr pneumatik nejste sami. Možností, kde vám mohou poradit je spousta. Na webech motoristických časopisů jsou nezávislé testy pneu i jejich recenze. Poradit vám mohou i e-shopu. Na zákaznické lince vám s vámi vyberou nejlepší dezén kvalitně zaškolení specialisté.

Publikováno: 04. 03. 2019

Kategorie: Pneumatiky

Autor: Ivana Novotná