Diety, které letí a jak je aplikovat

Lidé se bavili dietami 20 let zpátky, lidé se bavili dietami 10 let zpátky a lidé se baví dietami i v současnosti. Někdo by možná řekl, že se diety a hubnutí týkají pouze žen a že hubnou pouze ženy, ale není tomu tak. I muži si udržují postavu, i muži chtějí být se svou postavou spokojení. Hubnout se dá nejrůznějšími způsoby: někdo dává přednost pestrému jídelníčku a někdo raději sportuje. Výživoví poradci se shodují, že hubnutí a zdravé tělo je z 80 % o stravě, 10 % jsou geny a 10 % je aktivní životní styl. Tato čísla jen dokazují, že zdravou a vyváženou stravou se dá zhubnout a udržovat si krásné a zdravé tělo. Jaké diety v posledních letech nejvíce oslovily širokou veřejnost? A jakým způsobem je možné získat díky dietám zdravé a krásné tělo?

Zdravá dieta

Někteří lidé mají vůči dietám a hubnutí předsudky. Je ale nutné říci, že dietařit a hubnout se dá i zdravě a účinně. Zdravý životní styl by neměl být o zákazech a příkazech, o zakázaných a povolených potravinách, o celoživotním odříkání si, ale měl by být o pestré a vyvážené stravě a o aktivním životním stylu. Pokud člověk tato pravidla dodržuje, jeho váha by měla být v průměru a neměla by nijak výrazně kolísat. Je přirozené, že během zimy člověk může nějaké kilo přibrat, během léta zase ubrat. Tělo člověka je těmto změnám uzpůsobené. Pokud ale člověk jí nekvalitní potraviny, nesportuje, může se stát, že jeho metabolismus přestane správně fungovat a poté mohou nastat výrazné a nechtěné váhové výkyvy, nahoru a dolů. Aby bylo nastartováno zdravé spalování, je nutné jíst ty správné potraviny. Jaké jsou ty správné potraviny, které jsou pro lidské tělo přínosem? Každý jedinec, který se zajímá o zdravý životní styl by měl sledovat skladbu potravin. Nejdůležitější složky zdravé a vyvážené stravy jsou bílkoviny, sacharidy, tuky a vláknina. Toto musí obsahovat každý pestrý jídelníček. S přesnou gramáží a výpočtem, kolik gramů by to mělo na každého jedince být, mohou pomoci výživoví poradci. Je zde více faktorů, které jsou při výpočtu zohledňovány. Bílkoviny jsou dostupné převážně v mase, mléčných výrobcích, vejcích a luštěninách. Tělo by mělo přijímat také sacharidy, ale pouze ty přírodní. Rafinované a uměle zpracované cukry tělu škodí a navíc pro něj nejsou vůbec žádným přínosem. Podobné je to i s tuky. Lidské tělo získává tuky z masa, mléčných výrobků, ořechů a přírodních olejů. I tuky jsou nezbytné pro správné fungování lidského tělo. Asi nejsložitěji je získávána vláknina, na kterou lidé ve svém jídelníčku velmi často zapomínají. Vláknina se nejvíce nachází v luštěninách, obilovinách a zelenině.

Dietní programy

Lidé velmi často potřebují při své cestě za zdravým a krásným tělem nejrůznější startovače a berličky. To je také důvod proč vznikají nejrůznější diety a dietní programy. V současnosti existuje obrovské množství dietních programů a je těžké se všech dopočítat. Největším rizikem těchto diet je jojo efekt. Člověk se nějakou dobu stravuje určitým způsobem, podaří se mu zhubnout několik kil, poté se ale opět vrátí ke své původní a nezdravé stravě a kila nabere zpět, většinou i s pár kilogramy navíc. Aby se nedostavil jojo efekt, musí si člověk uvědomit, že své ideální váhy nedosáhne tím, že bude nebo nebude určitou potravinu jíst, ale tím, že bude jíst zdravě a vyváženě po celý svůj život. Jídelníček musí obsahovat výše zmíněné složky (bílkoviny, tuky, sacharidy a cukry), bez nich mu bude vždy něco chybět. Velmi dobře se k problematice staví například Cambridge dieta, která se snaží hubnout zdravě a udržitelně. Další dietou poslední doby je tzv. bezezbytková dieta, která se zaměřuje hlavně na očistu střev. Říká se, že střeva přesně odrážejí celkový stav lidského těla. Ve střevech všechno začíná a každý člověk by měl přemýšlet nad tím, jaké potraviny do těla přijímá. Hlavní složkou bezezbytkové diety jsou bílkoviny. Jaké jsou další oblíbené dietní programy:
  • nízkosacharidové stravování,
  • ketonová dieta,
  • paleo strava,
  • Whole 30 program,
  • Dukanová dieta,
  • veganská dieta,
  • bezlepková dieta apod.

Jak zdravě a udržitelně hubnout?

Jakákoliv dieta, dietní program či stravovací režim mohou posloužit jako berlička při redukci váhy nebo nastartování spalování. Je ale doporučeno jíst všechny zdravé a výživné potraviny, tak tělo přijme nejvíce živin a vitamínů. Pokud člověk touží po redukci váhy, existuje jeden jednoduchý návod, jak toho docílit. Hubnutí je naprosto snadné, když si člověk uvědomí, že musí mít vyšší kalorický výdej oproti příjmu, jen tak může docílit snížení váhy. Pro tělo je nejpřínosnější dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Publikováno: 20. 01. 2021

Kategorie: Tipy a rady | Tipy a rady

Autor: Ivana Novotná