Co byste měli vědět před tím, než si pořídíte obytný přívěs?

Láká vás představa o svobodné dovolené v kempu a pohráváte si s myšlenkou na vlastní obytný přívěs? Vzhledem k výši investice byste si měli předem ujasnit, zda je pro vaše účely vhodný. Připravili jsme pro odpovědi na základní otázky, které vás v souvislosti s obytným přívěsem napadnou.

Je jízda s připojeným přívěsem náročná?

Nemáte-li žádné předchozí zkušenosti, navštivte půjčovnu karavanů a během víkendu si tažení karavanu vyzkoušejte. Nemusíte mít strach – poměrně brzy si na něj zvyknete a bude vám připadat naprosto přirozené. Myslíte si snad, že každý ze statisíců majitelů karavanů je nadprůměrný řidič?

Budete potřebovat silný automobil?

Malé auto bude mít s velkým přívěsem problém. Zda je vaše vozidlo vhodné, zjistíte dle údajů v technickém průkazu (maximální přípustná hmotnost vozidla). Samozřejmě platí, že větší a silnější automobil je lepší. A když má náhon na všechny čtyři kola, je ideální.

Jaký typ karavanu zvolit?

Odpověď na tuto otázku je individuální. V praxi záleží na tom, jakým způsobem hodláte trávit dovolenou. V případě, že plánujete setrvat v kempech, kde je k dispozici voda, elektřina, toalety a koupelna, pravděpodobně si vystačíte s menším a lehčím přívěsem. Pokud máte naopak v plánu toulky přírodou, bude se vám hodit obytný přívěs, který vám zajistí kompletní zázemí – větší sociální zřízení, ohřev teplé vody, zásobníky vody, markýzu namísto stanu apod.

Jednoosý, nebo dvouosý karavan?

Větší karavany se obvykle vyrábí jako dvouosé, zatímco menší jako jednoosé. Výhodou dvouosých karavanů je lepší stabilita, ovšem za cenu horší ovladatelnosti. Přesto se nemusíte bát, že jednoosý karavan nebyl stabilní. Navíc s ním lze ručně manévrovat na místě, což ocení začátečníci, kteří se ještě nenaučili couvat. Chcete se o obytných přívěsech dozvědět více? Zeptejte se odborníků z BURIMEXu, kteří se zabývají prodejem a servisem karavanů.

Publikováno: 30. 03. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Adéla Tomanová