Víte, jak postupovat a co zařídit v případě dopravní nehody?

Nikdo z nás nechce malovat čerta na zeď a myslet na to, že by někdy skončil v dopravní nehodě. Nedejbože by ji sám způsobil. Stát se ale může cokoliv a je dobré být připravený i na takovou situaci. Víte, jak při nehodě správně postupovat? Zdroj: Bigstockphoto.com Pokud jste způsobili dopravní nehodu nebo například jen někomu ťukli o nárazník či škrábli lak a nevíte, jak dál, nemusíte panikařit. Situaci nejlépe vyřešíte v klidu a pokud možno s chladnou hlavou. Při nehodě na cestě vždy dbejte na bezpečí a přesuňte se do bezpečné vzdálenosti od auta – ideálně pryč ze silnice. Jestli je někdo zraněný, zavolejte záchranku a poskytněte první pomoc. Vynikajícím pomocníkem při každé nehodě je asistenční služba, kterou máte k dispozici v rámci havarijního pojištění i povinného ručení. Číslo na ni mějte uložené v telefonu. Člověk na telefonu vám poradí, jak postupovat, ale také například zajistí náhradní dopravu nebo ubytování, když to bude potřeba.

Jak správně postupovat při nehodě?

Vyplnit dokumenty, zavolat policii, informovat pojišťovnu. Je hodně věcí, na které je potřeba myslet. Vezměme to popořadě.

1. Zavolejte policii

Jestli jste viníkem nebo účastníkem nehody, kde došlo ke zranění nebo škoda přesahuje sto tisíc korun, musíte zavolat policii. K menším nehodám a ťukancům to není potřeba. Ovšem pouze za předpokladu, že se s dalšími účastníky rozumně domluvíte. V opačném případě voláte policii i k těmto případům, aby vám situaci pomohla vyřešit.

2. Vyplňte záznam o nehodě

Formulář o dopravní nehodě byste měli mít vždy v autě. Do něj zakreslíte průběh nehody, informace o všech účastnících i vaše údaje. Pro všechny případy si vždy nehodu také nafoťte. Při zakreslování a popisu průběhu nehody často dochází k neshodám mezi účastníky. V případě, že nesouhlasíte s verzí dalšího účastníka, který nehodu popisuje jinak, sepište formulář každý zvlášť. Nikdy nepodepisujte to, s čím nesouhlasíte. V podobné situaci nic nepokazíte přivoláním policie. V mnoha případech to je jediná možnost, jak situaci vyřešit.

3. Nahlaste škodu pojišťovně

Jako viník nehody musíte pojišťovně škodu nahlásit sám a předat ji veškeré formuláře, případně i fotografie. S poškozeným se pak zkontaktuje a vše s ním vyřídí pojišťovna. V případě, že jste poškozený, počkejte, než se vám ozve pojišťovna viníka, a s ní pak proberte následující kroky. Škodu na pojišťovně nemusíte hlásit osobně. Jde to i telefonicky nebo online. Správný postup vám sdělí i asistenční služba.

Publikováno: 11. 03. 2020

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Ivana Novotná